Техніка

Макбуки або ноутбуки з Windows: що прослужить вам довше?

І ноутбуки з Windows, і макбуки під час першої купівлі вирізняються блискавичною швидкістю. Але з часом здається, що ноутбуки стають повільнішими, тоді як Mac залишається таким самим швидким, як у день купівлі. Вам це не здається. Ноутбуки сповільнюються, а макбуки - ні, тому що Apple оптимізує оновлення macOS для своїх машин. Крім того, реєстр Windows заповнений непотрібними даними і службами з видалених програм. Коли ви видаляєте програму на Mac, вона зникає назавжди. Крім того, на Mac менше шкідливих програм, ніж на Windows.

Зміст

 • 1 Чому ноутбуки з часом починають погано працювати?

 • 2 Чи сповільнюється робота Макбуків з часом?

 • 3 Чому старий макбук працює набагато швидше, ніж старий ноутбук з Windows?

 • 4 Чому ноутбуки Windows гальмують більше, ніж макбуки?

 • 5 Чи варто купувати новий ноутбук, якщо старий став занадто повільним?

 • 6 Як прискорити повільний ноутбук із Windows або макбук?

Макбуки або ноутбуки з Windows: що прослужить вам довше?

У решті частини статті ми розповімо про те, чому ноутбуки з часом стають повільнішими, чи сповільнюються макбуки, і в чому різниця між ними. 

Чому ноутбуки з часом починають погано працювати?

Основна причина, через яку ноутбук з Windows з часом сповільнюється, – це накопичення даних. Невикористані записи з видалених програм залишаються в реєстрі Windows, значно сповільнюючи роботу гаджета. Фрагментація даних на жорсткому диску, помилки в програмному забезпеченні та вимогливість до оновлень операційної системи також уповільнюють роботу ПК. Як ви вже, напевно, здогадалися, основна причина в основному пов’язана з жорстким диском. 

Поступове накопичення даних від різних оновлень системи і драйверів, програм, відеоігор тощо уповільнює роботу ноутбука. При цьому жорсткий диск (HDD) з часом стає набагато повільнішим, ніж SSD. Це пов’язано з тим, що в HDD використовуються диски, які фізично обертаються. Диск зберігає 0 і 1, з яких складаються дані на вашому пристрої. Привід жорсткого диска не настільки швидкий, щоб зчитувати всі дані одночасно. І чим більше даних, тим більше часу потрібно для пошуку всіх відповідних фрагментів даних.

Проблема Windows у тому, що вона жахливо зберігає всі ці дані. Одна програма залишає дані в пів дюжині різних баз даних і папок. Програма зберігає тимчасові файли в папках Temp і AppData. Служби, записи реєстру і драйвери залишаються в сумнозвісній папці system32. Якщо це гра, то вона, ймовірно, залишає конфіги та файли збережень у папці Documents.

Оновлення Windows

Наступний важливий момент – це оновлення Windows. В Інтернеті можна знайти незліченні скарги на оновлення Windows. Люди не рекомендують оновлювати Windows, якщо немає значного ризику для безпеки. Великі оновлення можуть зробити ваш ноутбук дуже повільним через помилки та проблеми сумісності.

Microsoft не враховує тисячі різних комбінацій апаратного забезпечення. Тому неможливо оптимізувати операційну систему для коректної роботи.

Ба більше, оновлення підвищують вимоги до обчислювальної потужності та обсягу оперативної пам’яті старіючого обладнання. Ось чому часто краще використовувати застарілу версію Windows на старому ноутбуці.

Перегрів

Нарешті, перегрів може призвести до уповільнення роботи пристрою. Це відбувається тому, що перегрів змушує процесор працювати на зниженій тактовій частоті, що робить ноутбук набагато повільнішим в іграх. Вентилятори з часом стають повільнішими, але це не є проблемою, якщо тільки вашому ноутбуку з Windows не більше десяти років.

На поверхні процесора є шар термопасти, що забезпечує теплопередачу. На жаль, термопаста стає сухою і покривається кіркою через 2-3 роки. Тому найкраще міняти її щорічно.

Чи сповільнюється робота Макбуків з часом?

Як і ноутбуки з Windows, ноутбуки Mac з часом уповільнюють роботу. Щоразу, коли виходить нове оновлення macOS, ваш старий Mac трохи сповільнюється через додаткові функції та складність. Ба більше, чим більше додатків встановлено на вашому Mac, тим повільніше він працює. Шкідливе ПЗ також може уповільнювати роботу вашого Mac.

 

Чому старий макбук працює набагато швидше, ніж старий ноутбук з Windows?

Передусім завдяки чистішим і якіснішим оновленням macOS. Але Mac страждають від тих самих проблем, що й ноутбуки з Windows.

Чому старий макбук працює набагато швидше, ніж старий ноутбук з Windows?

Старіюче обладнання

Хоча оновлення добре оптимізовані для всіх ноутбуків Mac, старе обладнання недостатньо потужне для нової операційної системи.

Погано працюючі пристрої зберігання даних

Встановлення численних програм на ваш Mac також уповільнює його роботу, особливо якщо він використовує жорсткий диск. Однак це не така велика проблема, якщо у вас новіший Mac із SSD.

Зараження шкідливими програмами

Всупереч поширеній думці, ноутбуки Mac можуть заражатися шкідливими програмами та вірусами. Завантаження файлів і програм з Інтернету завжди пов’язане з ризиком, навіть на Mac.

Недостатній обсяг оперативної пам’яті

Існує також проблема оперативної пам’яті. Недостатній обсяг оперативної пам’яті означає, що ваш Mac працюватиме повільніше, ніж зазвичай, під час запуску нової версії однієї й тієї самої програми. Final Cut Pro – чудовий приклад такої програми.

Перегрів

Крім того, відомо, що макбуки часто перегріваються і схильні до термічного дроселювання.  На жаль, замінити термопасту на Mac набагато складніше, ніж на ПК з Windows. Якщо ви не дуже підковані в техніці і не знаєте, як зняти дисплей Mac, краще доручити це професіоналам.

Чому ноутбуки Windows гальмують більше, ніж макбуки?

Ноутбуки з Windows гальмують більше, ніж Mac, через серйозні відмінності між операційними системами. На відміну від Windows, у macOS немає реєстру, заповненого ключами від невикористовуваних програм, які уповільнюють роботу ноутбука. Крім того, macOS краще оптимізована для апаратного забезпечення Mac і в неї потрапляє менше шкідливих програм.

Коли ви встановлюєте будь-яку сторонню програму на ноутбук з Windows. Вона зберігає дані в кількох різних місцях на диску. І коли ви видаляєте цю програму, всі ці випадкові дані залишаються на пристрої. Це захаращує вашу пам’ять непотрібними файлами.

Реєстр Windows

Реєстр Windows також сповнений старих ключів від видалених програм. Тому можна вважати, що реєстр – це величезний набір інструкцій для вашого ноутбука.

Ваш ноутбук працює повільно, якщо реєстр захаращений сотнями непотрібних ключів. У макбуків немає реєстру. Замість цього налаштування різних додатків зберігаються в папці app.

Кожна програма на Mac займає свою власну ділянку на диску пам’яті. Така спрощена конструкція дає змогу легко видалити всі дані програми. macOS не деградує з часом, як Windows.

Часта мішень для шкідливих програм

Крім того, Windows завантажує набагато більше рекламних, шпигунських та інших видів шкідливих програм під час перегляду веб-сторінок. Але, знову ж таки, це може бути пов’язано з тим, що Windows більш популярна.

Оновлення

Ще один суттєвий фактор – оновлення ОС. Apple випускає велике оновлення macOS щороку або два.  Apple ретельно планує, що увійде в нове оновлення. Вони активно тестують нові функції на старих макбуках. Вони також збирають усі оновлення драйверів, необхідні для роботи з останньою версією macOS. І навпаки, хаотичні оновлення Windows можуть зламати ідеально працюючий гаджет. Вони не дбають про драйвери. 

І практично неможливо протестувати одне оновлення Windows на мільйонах різних збірок ноутбуків.  Поспішні оновлення призводять до помилок в ОС, які можуть уповільнити роботу вашого процесора, SSD і оперативної пам’яті.

Чи варто купувати новий ноутбук, якщо старий став занадто повільним?

Не варто викидати старий ноутбук, якщо він став занадто повільним. Часто можна прискорити роботу старого пристрою, встановивши свіжу копію Windows і оновивши кілька компонентів. Встановлення твердотільного накопичувача може значно прискорити роботу старого ноутбука. Але якщо це не допомогло, можливо, вам потрібен новий.

Якщо ваш старий ноутбук з часом став повільним, це ще не означає, що час купувати новий. Якщо йому всього кілька років, ви напевно зможете зробити його таким же швидким, як і раніше. Скупчення випадкових програм і файлів обтяжує його. Тому свіже встановлення Windows може прискорити його роботу. Кілька інтелектуальних оновлень також обійдуться дешевше, ніж купівля нового пристрою. Новий ноутбук слід купувати тільки в тому разі, якщо ви незадоволені роботою нинішнього.

Якщо ви не отримуєте бажаного FPS в іграх або якщо відкриття нової програми займає цілу вічність, незважаючи на свіжу установку Windows, прийшов час для модернізації.

Чи варто купувати новий ноутбук, якщо старий став занадто повільним?

Як прискорити повільний ноутбук із Windows або макбук?

Видаліть невикористовувані програми та файли

Крім того, що старі програми займають цінне місце в пам’яті, вони уповільнюють роботу жорсткого диска. Те ж саме стосується великих файлів даних, таких як старі резервні копії системи, збереження старих відеоігор і різні тимчасові файли.

Видаліть усі програми, які вам більше не потрібні

Буде корисно, якщо ви також переглянете папки “Документи” і “Завантаження”. Видаліть усі файли, які вам більше не потрібні. У папці “Завантаження”, ймовірно, зберігаються гігабайти непотрібних установників програм та інших випадкових речей.

Вимкніть додатки для запуску

Пам’ятаєте програму, яку хтось порадив вам завантажити три роки тому, але ви забули її встановити? Найімовірніше, вона все ще перебуває на вашому пристрої та працює у фоновому режимі. Ці програми займають цінні ресурси диска, оперативної пам’яті та процесора, які могли б використовувати ваші ігри та веб-браузер. Це, ймовірно, одна з найпоширеніших і найвпливовіших причин уповільнення роботи ноутбука і збільшення часу завантаження. Ви можете зупинити роботу фонових додатків, вимкнувши їх під час запуску. Інакше кажучи, вони більше не будуть запускатися, коли ви починаєте роботу з пристроєм.

Ось як налаштувати програми запуску в Windows:

 1. Натисніть одночасно Ctrl + Shift + Esc, щоб відкрити диспетчер завдань.
 2. Перейдіть на вкладку “Запуск”.
 3. Клацніть правою кнопкою миші на будь-якій програмі, яку ви не використовуєте, і виберіть “Відключити”.
 4. Найкраще відключити все, що ви не впізнаєте або чого не потребуєте.

Ось як це зробити на макбуці:

 1. Клацніть правою кнопкою миші на програмі, яку ви не використовуєте, в Dock.
 2. Наведіть курсор на Параметри.
 3. Зніміть прапорець Відкривати при вході в систему.

Перехід на твердотільний накопичувач

У старих ноутбуках і макбуках немає твердотільних накопичувачів. Замість них для зберігання всіх даних використовуються жорсткі диски. Проблема в тому, що жорсткі диски набагато повільніші за SSD. Це не проблема для програм та ігор, але проблема для вашої операційної системи. Ви відчуєте величезну різницю, перейшовши на SSD і встановивши на нього свою ОС.

Однак на Mac це зробити набагато складніше, ніж на пристрої з Windows. Тому зверніться до професійної служби, яка працює з макбуками, щоб вона зробила це за вас. Якщо ви самі розбираєтеся, встановлення нового SSD не завдасть вам особливого клопоту. Але, знову ж таки, якщо ви не впевнені, попросіть кого-небудь зробити це.

Видаліть шкідливі програми

Якщо ваш ноутбук сповнений вірусів, не дивно, що він працює повільно. Хоча вбудовані антивірусні програми в macOS і Windows виконують гідну роботу, вам все ж слід встановити щось на кшталт Malwarebytes.