Поради

Технологічні тренди 2023 року, до яких усі мають бути готові: топ-5

Ми дивимося вперед і визначаємо найважливіші майбутні тенденції в бізнесі та технологіях. Однак багато з них стануть актуальними лише через десятиліття. Щоб дати більш дієві поради та допомогти бізнес-лідерам розставити пріоритети, ми також пропонуємо зазирнути в ближче майбутнє. Отже, давайте розглянемо список ключових технологічних тенденцій, до яких усі мають бути готові.

Зміст

  • 1 ШІ всюди

  • 2 Інтернет майбутнього (Metaverse)

  • 3 Світ цифрового редагування

  • 4 Гіперпідключений, інтелектуальний світ

  • 5 Стійкі технології

Технологічні тренди 2023 року, до яких усі мають бути готові: топ-5

ШІ всюди

Галас навколо штучного інтелекту виник уже давно, але якщо ви не є людиною, яка активно працює над технологіями, ви можете не оцінити, наскільки всюдисущим став штучний інтелект. Ми використовуємо розумні алгоритми щоразу, коли шукаємо інформацію в Інтернеті, здійснюємо покупки, орієнтуємося в подорожах, обираємо способи розваг, керуємо своїм розкладом і виконуємо незліченну кількість завдань – як творчих, так і повсякденних.

Галас не збирається закінчуватися найближчим часом. Генеральний директор Google Сундар Пічаї назвав ШІ “більш значущим, ніж вогонь або електрика” з точки зору впливу, який він матиме на людську цивілізацію. Екосистема рішень ШІ без коду і платформ “як послуга”, що розвивається, і далі робитиме його доступнішим. Оскільки технологічна інфраструктура і (певною мірою) бюджет більше не є жорстким бар’єром для входу, ті, хто має хороші ідеї, зможуть створювати нові продукти і послуги з підтримкою ШІ, які спростять або поліпшать наше життя.

Одним з основних напрямків діяльності ШІ у 2023 році стане збільшення кількості працівників. Хоча ШІ неминуче призведе до зникнення деяких видів людської роботи, на зміну їм з’являться нові. Відповідальні, далекоглядні роботодавці дедалі частіше замислюватимуться про те, як пережити ці зміни, даючи можливість працівникам повною мірою використовувати нові доступні їм інструменти.

Інтернет майбутнього (Metaverse)

На цьому етапі найкращий опис, який можна застосувати до терміна metaverse, – це “більш занурений цифровий світ”. Можливо, це звучить дещо туманно, але ніхто не знає, який вигляд матимуть заглиблені онлайн-середовища і користувацький досвід нового рівня через п’ять років. Марк Цукерберг вважає, що це буде віртуальна і доповнена реальність (VR/AR), а творці web3-платформ, таких як Decentraland або The Sandbox, думають, що це буде пов’язано з децентралізацією і блокчейном. Ці ідеї не є взаємовиключними, і немає причин, через які інтернет майбутнього не буде одночасно децентралізованим і побудованим на зануренні та 3D-контенті. Але оскільки при визначенні терміна metaverse є різні конкуруючі ідеї, не дивно, що у 2022 році деякі люди заплуталися.

У 2023 році створення аванпостів і пілотування стане дедалі популярнішим серед невеликих організацій, тоді як глобальні бренди, які вже беруть участь у проєкті, почнуть об’єднуватися для створення цілісних продуктів і послуг. Вони будуть призначені для масового споживання, а не просто для того, щоб викликати захват у технофілів і ранніх послідовників.

Ми також почнемо розуміти, що metaverse є як мобільною, так і постмобільною. Ми, як і раніше, будемо взаємодіяти з нею з будь-якої точки світу і на будь-яких пристроях, які нам подобаються. Але за замовчуванням це не завжди буде смартфон. Нові способи доступу, сприйняття і взаємодії з контентом включають гарнітури, розумні окуляри і навіть костюми з тактильним зворотним зв’язком на все тіло, і вони (поряд з іншими) визначатимуть створювані можливості. 

Світ цифрового редагування

Наша здатність, що постійно розвивається, відтворювати що-небудь у цифровому форматі у фізичному світі – це те, що робить метавсесвіт життєздатним (або навіть неминучим) насамперед. Але ця ідея йде далі, ніж просто створення захопливого онлайн-досвіду; сьогодні ми можемо редагувати речі в цифровому світі таким чином, щоб вони впливали на реальний світ. Візьмемо, наприклад, цифрових двійників: перегонові команди у Формулі-1 створюють цифрових двійників гоночного автомобіля і використовують цифровий світ для тестування машини у віртуальних аеродинамічних трубах і за допомогою цифрового моделювання. Це дає їм змогу змінювати компоненти автомобіля в цифровому світі доти, доки вони не будуть оптимізовані, перш ніж вони надрукують ці компоненти в 3D для реального автомобіля.

Аналогічні можливості з редагування або програмування реальних матеріалів ми бачимо в нанотехнологіях. Маніпулюючи характеристиками і складом матеріалу на нанорівні, ми можемо надати матеріалам нових властивостей, як-от самовідновлювальні фарби та водовідштовхувальний одяг, або розробити абсолютно нові матеріали, як-от графен, найтонший і найміцніший матеріал з усіх відомих.

Світ цифрового редагування

Гіперпідключений, інтелектуальний світ

Ця тенденція буквально пов’язує воєдино всі інші. Це мережа підключених датчиків, пристроїв та інфраструктури, яка збирає дані, необхідні для побудови метавсесвіту, створення цифрових двійників, навчання інтелектуальних машин і розробки нових способів забезпечення цифрової довіри. Це те, що відомо як Інтернет речей (IoT), і його вплив на наше життя буде сильно відчуватися і в 2023 році.

Дедалі більшу увагу приділятимуть створенню корисніших і складніших міжмашинних взаємодій. Сьогодні ми звикли наповнювати наші домівки розумними гаджетами і приладами, а наші робочі місця – розумними інструментами і застосунками. Але ми часто стикаємося з проблемами, коли машини зазнають труднощів під час взаємодії через різні платформи та операційні системи. У 2023 році ми побачимо подальшу роботу з розробки глобальних стандартів і протоколів, за допомогою яких пристрої зможуть спілкуватися один з одним. Це означає, що вони працюватимуть ефективніше і зможуть допомагати нам у вирішенні ширшого кола завдань.

Ще однією сферою, на якій буде зосереджено увагу, стане безпека. Хоча підключені пристрої можуть багато в чому поліпшити наше життя, вони також створюють ризики для безпеки. Будь-який пристрій у мережі потенційно є точкою доступу, яку зловмисник може використати для отримання доступу до системи або компрометації даних, що зберігаються в ній. Поліпшення можливостей безпеки для протидії цим атакам стане пріоритетом для компаній, що інвестують в IoT, і включатиме в себе інструменти, здатні до прогнозування за допомогою ШІ.

Послуги 5G і, в майбутньому, 6G означають не тільки те, що пристрої обмінюватимуться даними швидше, ніж будь-коли раніше. Вони також означають, що можна буде підключати більше пристроїв, а зв’язок між ними можна буде “нарізати” – помістити в окремі канали, де він буде існувати ізольовано і не буде порушуватися іншими подіями в мережі. Це призведе до створення більш надійних підключених пристроїв для використання в критично важливих процедурах, таких як роботизована хірургія.

Стійкі технології

Крім 4 перерахованих вище тенденцій, є ще одна тенденція в галузі технологій, яка “не підлягає обговоренню” і яка у 2023 році стане ще більш актуальною: ми маємо бути впевнені, що наші технології є екологічно стійкими. Деякі з цих технологій, заснованих на даних і вимогливих до обчислювальної техніки, іноді приховують екологічні витрати в хмарних центрах обробки даних, які компанії, що використовують ці технології, ніколи не побачать і не помацають. Клієнти та інвестори все частіше звертають увагу на “зелені” показники, і 2023 року ми побачимо більше таких показників. Центри обробки даних і технологія блокчейн мають стати більш екологічними, а компанії повинні переконатися, що вони не витрачають цінні ресурси на зберігання непотрібних їм даних і запуск алгоритмів, які не приносять жодної користі.